Temassız Kredi Kartı Kullanımı Güvenli Mi? – Kredi, Banka ve Ekonomi Blogu

Temassız Kredi Kartı Kullanımı Güvenli Mi?

Temassız kredi kartları ile birlikte, belirli bir miktara kadar yapılan alışverişlerde hem sıra beklemeden hem de şifre girme işlemine gerek kalmadan alışveriş yapılabilmektedir.

temassız kredi kartı kullanımı güvenli mi
temassız kredi kartı kullanımı güvenli mi

Şuan birçok banka ve sundukları kredi kartları hizmetlerinde geçerli olan temassız özellik ise, artık güvenlik açısından sorgulanmaya başlamış durumdadır. Çünkü işletmelerde bulunan POS cihazları, artık sabit bir noktada kullanım kısıtlamasına sahip değildir.
İstenen yere götürülerek işlem yapılan POS cihazları ile birlikte, kişilerin kartlarından haberleri olmadan alışverişler yapıldığı da duyulmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde haberlerde de karşımıza çıkan bu durum, özellikle toplu taşıma araçlarında bireyleri mağdur etmektedir. Çünkü kalabalık ortamlarda kişilerin cüzdanlarında bulunan temassız özellikli kredi kartlarında, POS cihazları ile belirli bir yakınlık kurulduktan sonra, kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmektedir. En basit örneğini yukarıdaki gibi açıklayabileceğimiz bu duruma karşı bireylerin çok dikkatli olması gerekecektir.

Eğer alışverişlerinizde temassız özelliği çok sık kullanmıyorsanız, bankanız ile iletişim kurarak kredi kartınızdan bu özelliğin çıkarılmasını talep edebilirsiniz. Temassız özellikli kredi kartına sahip olmayan kişilerin ise yapacakları başvuru işlemlerinde dikkatli olması gerekecektir.

Çünkü bankaların internet sitesi ya da diğer başvuru kanalları aracılığı ile yapacağınız kredi kartı başvurusu işlemlerinde, sizlere temassız özellikli bir kredi kartı isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Eğer siz kendi güvenliğinizi alarak bu kredi kartını kullanmak istiyorsanız, başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz. Sonrasında ise dilerseniz bu özelliği tekrar iptal ettirebilirsiniz.

Temassız Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Temassız kredi kartı veren bankalar ile ilgili tüketiciler araştırmalarını sürdürmektedir. Bu noktada pek çok bankanın yurt içinde kullanılmak üzere temassız kredi kartı başvurusu aldığı da bilinmektedir. Üstelik tüketiciler bu kartların temassız özelliğini dilediği zaman açıp kapatabilir. O halde temassız kredi kartı veren bankalar;

  • Yapı Kredi
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • İş Bankası olarak sıralanabilir.

Ayrıca günümüzde çokça kullanılan elektronik kart uygulaması Papara’da da temassız kart özelliği bulunmaktadır.

Temassız Ödeme Sisteminin Yararları Nelerdir?

Bu kart hem tüketiciler hem de mağazalar için birçok faydayı beraberinde getirmektedir. İlk olarak temassız ödeme yapacak bir kartınız var ise para üstü alma sorunu ortadan kalkmaktadır. Mağazalar da yoğun tempoda çalıştığı için kasada yaşanabilecek aksaklıkları gidermek adına temassız kart kabul etmektedir. Nakit ödemelerde ya da para üstü verirken ortaya çıkabilecek aksaklıkların önüne geçmek adına temassız ödeme sistemleri artık her yerde kullanılmaktadır.

Temaslı kartlar ile temassız kartlar aynı ödeme şemalarını kullanmaktadır. Tek fark, bu kartların POS cihazına sadece okutularak işlem yapılmasıdır. Kart üzerinde yer alan radyo frekansları algılayan POS cihazı, saniyeler içinde ödeme çekebilmektedir. Oldukça güvenli olan temassız kart sistemi, Türkiye’deki birçok mağaza, kafe ve restoranda kullanılmaya devam edilmektedir. Sizler de sıraladığımız bankalardan temassız kredi kartı başvurusu yapabilir ve daha kısa sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Yazar hakkında: vedoza

Bir yanıt yazın