Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları Başladı! Geri Ödeme ve Vade Sayısı Nasıl Düzenlenecek? – Kredi, Banka ve Ekonomi Blogu

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları Başladı! Geri Ödeme ve Vade Sayısı Nasıl Düzenlenecek?

6 ay ödemesiz temel ihtiyaç kredisi almak isteyenler Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankası üzerinden hizmet talep edebilecek. Dün itibariyle başlayan başvuru aşamasında tüketiciler 5000, 7.500 ya da 10.000 TL’lik kredi taleplerini bankaya iletebiliyor.

Kredi Garanti Fonu desteğiyle sunulan bu kredide vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor. Ayrıca koronavirüs nedeniyle ekonominin canlı tutulması için devreye alınan bu kredinin geri ödemeleri 6 ay sonra başlıyor.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Ödeme Tablosu

Halkbank tarafından sunulan bu kredide 36 ay vade şansı bulunuyor. Buna göre;

  • 10 bin TL kredi için aylık ödeme – 376 TL
  • 5 bin TL kredi için aylık ödeme – 188 TL
  • 7.500 TL kredi için aylık ödeme – 282 TL olacak.

Bu rakamlara göre aylık faiz oranı yüzde 0.49 olarak açıklandı. İlk 6 ay geri ödeme yapılmayacağı için vatandaşlar rahat bir şekilde acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Su, telefon, elektrik veya doğal gaz faturaları da bu krediyle beraber ödenebilecek.

Temel ihtiyaç kredisini alabilmek için tek şart, aylık gelirin 5.000 TL altında olması. Bu kritere uyum sağlayan başvuru sahipleri ise genelde asgari ücretliler, özel sektör çalışanları ve emekliler olarak sıralanıyor.

1 Nisan 2020 itibariyle ön başvuruların alındığı kredi kapsamında geri dönüşler vatandaşların cep telefonuna yapılacak. Kredi başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların talep ettiği tutar hesaplarına doğrudan aktarılacak.

İlgili İçerikler

Yazar hakkında: Erhan

Bir yanıt yazın