EFT Hesaba Geçmediğinde Yapılması Gerekenler – Kredi, Banka ve Ekonomi Blogu

EFT Hesaba Geçmediğinde Yapılması Gerekenler

Para gönderme yöntemlerinden biri olan EFT sayesinde farklı bankalara ait hesaplara para transferi yapabiliyoruz. Bazı durumlarda eft hesaba geçmeyebiliyor, bu durumda yapılması gerekenler nelerdir gelin buna bakalım.

eft hesaba geçmediğinde yapılması gerekenler
eft hesaba geçmediğinde yapılması gerekenler

EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almakla birlikte olası 4 farklı durum mevcuttur. Bunlar;

1.Durum: Doğru Bir Saatte Mi EFT Yapıyorsunuz?
EFT saatleri, bankadan bankaya 8:00 ile 17:00 arasında değişmektedir. Eğer EFT yaptığınız saat bu saat aralığının dışındaysa EFT karşı hesaba geçmeyebilir. Bu durumda ertesi günün sabahı, 9-10 gibi EFT ilgili hesaba büyük ihtimalle geçecektir.

2. Durum: Banka Altyapı Çalışmalarına Denk Gelmiş Olabilirsiniz
Bu durum her ne kadar sıkça yaşanmasa da olası durumlardan biridir. Eğer EFT karşı tarafa ulaşmadıysa gönderim yapan bankada ya da alıcı bankada bakım çalışması yapılıyor olabilir. Bu sebeple 3 güne kadar gönderim sağlanamayabileceği bilinmesi gereken bilgiler arasındadır.

3. Durum: EFT Numarası İle Kendiniz Kontrol Edebilirsiniz
EFT işlemi yapıldıktan sonra para gönderen kişiye bir EFT numarası verilir. Bu numara üzerinden EFT işleminin ne durumda olduğuna bakabiliyorsunuz. Her bankanın farklı EFT sorgulama servisleri mevcut, buradan EFT’nin hangi aşamada olduğuna bakmalısınız. Bu işlem için herhangi bir ücretin alınmadığını da hatırlatalım.

4. Durum: Yanlış Hesaba EFT Göndermek
Ülkemizde ve dünyada herhalde en sık yapılan hatalardan olan, yanlış hesaba Havale-EFT yapma durumu da EFT’nin göndermek istediğiniz hesaba ulaşamaması anlamına geliyor. Ya da hesap bilgileri yanlış yazıldıysa hesabı olmayan birine EFT göndermeye çalışmanızdan ötürü tutar hesabınıza 2 iş günü içerisinde yansıtılır. Bu da ihtimaller dahilindedir. Ancak böyle bir durumda direkt olarak bankanız ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Eğer para farklı hesaba gittiyse banka ilgili kişiyi arayıp durum hakkında bilgi veriyor ve yanlış gelen parayı size iade edebilmek için izin istiyor.

Eğer kişi parayı geri vermek istemezse bu durumda dilekçe vermeniz gerekmektedir. Karşı tarafa dava açma hakkınız dahi mevcuttur. Ancak yine de internet şubeniz üzerinden eğer EFT karşı tarafa henüz gitmediyse EFT işlemleri altından iptal işlemi yapabildiğinizi hatırlatmak istiyorum.

İlgili İçerikler

Yazar hakkında: vedoza

Bir yanıt yazın